مجازات تجاوز جنسی

مجازات تجاوز جنسی

جرم مجازات تجاوز جنسی

در جامعه‌های مدرن، موضوع مجازات تجاوز جنسی یکی از مسائل حساس و حیاتی است که به عنوان یک اولویت در حقوق و اجتماع مطرح می‌شود. تجاوز جنسی یک عمل غیرقانونی و نافرمانی از حقوق انسانی است که عواقب گسترده‌ای در ابعاد حقوقی و اجتماعی دارد. در این مقاله، به بررسی اهمیت حقوقی و اجتماعی مجازات تجاوز جنسی خواهیم پرداخت و این سوالات مهم را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

تعریف تجاوز جنسی

تجاوز جنسی به عنوان هرگونه فرارسیدن از موافقت طرفین در یک عمل جنسی تعریف می‌شود. این عمل می‌تواند با استفاده از اجبار، فشار روانی، یا حتی در شرایطی که یکی از طرفین قادر به اعطای موافقت معتبر نباشد، انجام شود. تجاوز جنسی اغلب باعث آسیب‌های جسمی و روانی برای قربانی می‌شود و یکی از جنایات جدی در اکثر کشورها محسوب می‌شود.

انواع تجاوز جنسی

تجاوز جنسی به صورت متنوعی اتفاق می‌افتد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. تجاوز جنسی فیزیکی: این نوع تجاوز شامل نیروی فیزیکی برای انجام عمل جنسی بدون موافقت قربانی می‌شود.
 2. تجاوز جنسی روانی: در این مورد، فشارهای روانی برای انجام عمل جنسی بدون موافقت اعمال می‌شود، و قربانی اغلب به طور روانی آسیب می‌بیند.
 3. تجاوز جنسی با کودکان: این یکی از نوع‌های بسیار وحشتناک تجاوز است که با تخریب حقوق کودکان درگیر می‌شود و بسیار خطرناک است.

 

مطابق بند ت ماده۲۲۴قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ،یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد *اعدام* می گردد.در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید, این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود.از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت قربانی است که آمیزش جنسی را به تجاوز جنسی تبدیل می کند.اگر این رضایت با حیله و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود. همانطور که در تبصره۲ماده۲۲۴مقرر شده: هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است.علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده۲۲۴قانون مجازات اسلامی۱۳۹۲قانونگذار در ماده۲۳۱این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

شماره تلفن وکیل زمان زاده

تعیین زمان تجاوز جنسی:

1-اگر شخص باکره باشد: در این حالت تا ۱۵ روز تعیین دقیق تاریخ ازاله بکارت امکان دارد، تا ۳۰ روز میتوان به صورت تخمینی زمان واقعه را حدس زد، بیش از ۳۰ روز تعیین زمان ازاله بکارت ممکن نیست. همچنین تا ۴۸ ساعت میتوان شخصی که موجب زوال بکارت شده است را مشخص کرد.

2-اگر شخص باکره نباشد: در این حالت تشخیص تجاوز جنسی مشکل است ، اما با یافتن آثاری از متجاوز مثل مو ، لباس ، ترشحات و… میتوان هویت وی را تعیین کرد. البته انجام این آزمایشات تا دو الی سه روز پس از وقوع حادثه امکان دارد.

مجازات تجاوز جنسی

تعیین هویت مرد در رابطه جنسی از طریق پزشکی قانونی:

پزشکی قانونی تنها ۳ روز پس از رابطه جنسی میتواند هویت مرد ( متجاوز ) را تعیین کند ، حال رابطه چه با زور باشد و چه با رضایت ..همچنین رابطه ای که در گذشته ای دور (مثلا یکسال قبل) صورت گرفته، عملا قابل اثبات در محاکم قضایی نمی باشد (مگر اینکه شهود یا دلایل قابل استنادی برای این واقعه وجود داشته باشد.

 

اقدامات قانونی تجاوز:

 1.  اولین فرصت برو ی جای امن بعد با پلیس تماس بگیرو بلافاصله مورد اعتمادترین آدم زندگیت رو از محلی ک هستی و اتفاقی ک افتاده باخبر کن
 2.  یادت باشه اگر احتمال بارداری وجود داره ۷۲ ساعت وقت داری برای جلوگیری از حاملگی قرص اورژانسی تهیه کنی
 3.  یادت باشه بعد از تجاوز قبل از هر چیز آرامش و برگشتن ب سلامت روانیت مهمه و قطعا در کنارش پیدا کردن متجاوز و مجازات توسط مراجع قانونی
 4.  دوش گرفتن ،مسواک زدنو رفتن به دستشویی تا قبل مراجعه ب پزشکی قانونی ممنوع لباسهایی ک زمان وقوع جرم تنت بوده رو تو ی کیسه در بسته نگه داری کن
 5.  لب، دهان ،صورت، سینه یا هرجایی ک مورد تعرض بوده باید خشک نگه داشته بشه تا امکان آزمایش باشه
 6.  تا خیلی از اون اتفاق فاصله نگرفتی سعی کن هر جزعیاتی یادت میاد رو یادداشت کنی مشخصات متجاوز مثل چهره ،خالکوبی،یا جزعیات ماشینش
 7.  اگر شما مستقیم ب پزشکی قانونی مراجعه کنی معاینه ای انجام نمیشه ،نامه ی ارجاع ب پزشکی قانونی باید توسط کلانتری بهتون داده بشه بعدش هر ساعتی بود میتونید مراجعه کنید تا آثار جرم برسی و معاینات لازم انجام بشه
 8.  هر چیزی ک با مایعات بدن متجاوز در تماس بوده مثل ملحفه ،صندلی ماشین ،کیف ،لباسهاو …ارزشمنده و میتونه ب عنوان مدرک اثبات جرم استفاده بشه .

تجاوز جنسی تنها به معنای سکس اجباری با افراد غریبه نیست، حتی اگر شما همسرتان را به اجبار راضی به سکس کنید شما یک متجاوز محسوب می شوید.

زمانی تجاوز جنسی به همسر از طرف قانون و جامعه به‌طور گسترده به عنوان جرم یا خطاکاری شناخته نمی‌شد اما امروزه این موضوع در بسیاری از جوامع در سراسر جهان و در کنوانسیون‌های بین‌المللی محکوم است و به‌طور روزافزون در جوامع بیشتری به عنوان جرم کیفری غیرقانونی شناخته می‌شود.

زنای به عنف یا تجاوز به عنف

شرایط اثبات زنای به عنف، به رابطه ی جنسی که با زور، اجبار، تهدید و بدون رضایت شخص مقابل صورت گرفته باشد زنای به عنف می گویند. به طور کلی ، زنای به عنف یا تجاوز به عنف به مجموعه رفتار و اعمال جنسی تعلق می گیرد که بدون رضایت از سوی شخص بزه دیده و شخصی که به ضرر وی بوده انجام گرفته است.همچنین طبق ماده۲۲۱قانون مجازات اسلامی، تجاوز به عنف عبارت است از “جماع مرد و زنی که علقه زوجیت، بین آنها نبوده و در در تبصره این قانون آمده است:جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قبل یا دبر زن محقق می شود.لذا، در تکمیل تعریف زنای به عنف باید گفته شود که عنف در لغت به معنای خشونت زور و بی رحمی و زنا هم به رابطه جنسی میان زن و مرد که بدون رابطه زوجیت باشد گفته می شود. بدین معنا که هیچ عقد دائم و موقتی بین آنها جاری نشده باشد.همچنین حسب تبصره۲ماده۲۴۴قانون مجازات اسلامی هر گاه کسی، با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنا به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق، جاری است.همچنین در صورتیکه این عمل در شرایطی صورت بگیرد که زن هوشیاری کامل را نداشته یا شخص مورد بزه دیده به سن بلوغ نرسیده باشد در تعیین مجازات برای مجرم تاثیر نخواهد گذاشت و عمل او قانونا زنای به عنف بوده و محکوم به مجازات زنای به عنف می شود.

 

زنا و اقسام زنا

زنا یعنی یه رابطه جنسی بین زن ومردی که به عقد هم نیستن گفته میشه.انواع زنا عبارتند از: ۱/زنا با محارم:بدین معنی که مرد زناکار با زنی که با وی رابطه نامشروع داره نسبت فامیلی داشته باشه یعنی آن زن جز محارم نسبی باشه و ازدواج کردن با وی حرام باشد. ۲/زنای به عنف:یعنی اگر شخصی به زور یا به شکل آدم ربایی زنی را وادار به زنا بکنه در صورتی که اون زن راضی نباشه و با تهدید و زور تجاوز کند زنای به عنف محسوب میشه. ۳/زنای محصنه:به یه رابطه جنسی بین زن ومردی گفته میشه که یکی یا هردوی اونا ازدواج کرده متاهل باشند. ۴/زنای غیر محصنه:به زنایی گفته میشه که فرد مجرد بوده و همسر دائمی نداشته باشد شرایط( احصان) نزدیکی بین زن و مرد وجود نداشته باشد.مجازات زنا رجم(سنگسار)هست البته برای اینکه رابطه جنسی زنا محسوب بشه باید همه شرایط زنا رو داشته باشه.راه های اثبات زنا عبارتند از: ۱/خود شخص اقرار بکنه ۲/تعداد ۴ نفر شهادت زنا را بدهند ۳/قاضی برابر نظریه ﷼پزشکی قانونی علم به زنا پیدا کنه ۴/شواهد و قرائن ثابت کنند ثابت کننده جرم باشه.با شهادت چهار نفر مرد عادل یا سه مرد و دو زنه فرد زنا کننده باید سنگسار بشه.امروزه مهمترین دلیل و میل افراد متاهل به سمت برقراری رابطه نامشروع منجر به زنا نارضایتی جنسی و عاطفی زوجین در روابط زناشوییه که باعث خیانت میشه البته برخی از افراد هم به خاطر تنوع طلبی دست به خیانت زده و مرتکب زنا میشن.

تقسيم بندی انواع تجاوز جنسی

تصور رايج در ارتباط با جرم تجاوز، اين است كه فرد متجاوز در آن، جهت كنترل جسمي  و جنسي قرباني خود متوسل به زور شده و با يك حمله ناگهاني و غير منتظره كنترل فرد را به دست مي گيرد.اما، تجاوز محدود به اعمال زور نشده و در مواردي قرباني آن چنان ناتوان است كه نيازي به اعمال زور جهت سلطه بر وي نيست، نظير اغفال و فريب كودكان، يا برقراري رابطه جنسي با زني كه در خواب، مستي يا بيهوشي است و راضي به برقراري رابطه جنسي نيست و تحت عنوان جرائم در حكم زناي به عنف در قانون مجازات اسلامي مورد تصريح قرار گرفته است. در نگاهي مبتني بر حقوق بشر، اغفال و فريب زنان بزرگسال و برقراري رابطه جنسي با دادن وعده ازدواج، تجاوز توسط شوهر، استفاده از موقعيت برتر نيز مصاديقي از برقراري رابطه جنسي بدون رضايت( تجاوز)، بدون نياز به اعمال زور مي باشد.هر يك از اين موارد نيازمند مطالعه اي مجزاست كه در يك بحث نميگنجد، اما با اين مقدمه، در اين نوشتار به تقسيم بندي مهمترين انواع تجاوز مي پردازيم.ضرورت اين تقسيم بندي در آن جاست كه برخي برآنند كه در وقوع جرم تجاوز، نبايد از نقش بزه ديدگان غافل شد. ما با تشريح مهمترين تقسيم بندي هاي تجاوز از حيث نوع ارتكاب و وضعيت مرتكب به نقش بزه ديده در جرم تجاوز ميپردازيم: ١/تجاوز برق آسا ٢/تجاوز اغوايي ۳/تجاوز تلافي جويانه ۴/تجاوز اطمينان جويانه ۵/تجاوز ناشي از فرهنگ مردسالاری

تجاوز به عنف: 

تجاوز به عنف جرمی است که در ردیف مجازات های جنایی است. در کشورهای دیگر از لحاظ میزان مجازات به جنایت، جنحه و خلاف طبقه بندی شده اند. تجاوز به عنف در همه کشورها مجازات شدیدی دارد و به جنایت مربوط است. در قانون جمهوری اسلامی ایران در ماده۸۲قانون مجازات اسلامی مجازات تجاوز به عنف اعدام است.

مقصود از تجاوز به عنف چیست و چه نوع رابطه جنسی تجاوز محسوب می‌شود؟

پاسخ:عنف در لغت به معنی خشونت و زور است و منظور از اصطلاح تجاوز به عنف انجام نزدیکی جنسی بدون رضایت زن و با استفاده از قهر و غلبه است. البته باید توجه داشت که اثبات بدون رضایت و خواست قربانی بودن نزدیکی جنسی برعهده قربانی است که این موضوع مشکلاتی را در روند رسیدگی به این پرونده‌ها به وجود آورده است. درعین‌حال باید توجه داشت که تجاوز به عنف تنها در چهارچوب رابطه خارج از چهارچوب مشروع ازدواج،اعم از دائم و موقت به رسمیت شناخته شده است.به عبارت دیگر تجاوز به عنف نوعی از زنا است که همراه با عدم رضایت و خواست قربانی باشد. بنابراین توسل به خشونت جنسی در روابط میان زن و شوهر تجاوز به عنف محسوب نمی‌گردد.

ریشه های تجاوز به عنف چیست؟

پاسخ:در واقع تجاوز جنسی نوعی انحراف جنسی است که شخص به این دلیل که نمی‌تواند از طرق عادی و با ایجاد رابطه انسانی، مشروع و قانونمند نیازهای خود را برطرف کند، با تمسک به زور و جبر و خلاف میل طرف مقابل به تمامیت جنسی وی تعرض می‌کند.آنچه مشخص است ریشه یابی و بررسی علل وقوع چنین جرایم وحشیانه ای است، امر مهمی که هیچ گاه در کشور ما و توسط مسئولین مورد توجه قرار نگرفته است.تجاوز جنسی محصول یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد بوده و در واقع به نوعی در دوران رشد روانی وی یعنی دوران دهانی، دفعی، سالوس، نهفتگی و بلوغ در او پدید آمده است و در زمان جوانی و میانسالی خودنمایی می‌کند.جرایم جنسی عمدتا ارتباط تنگاتنگی با شرایط سنی، فرهنگی و اقتصادی مرتکبان دارد؛ البته این نوع جرایم در اکثر کشورهای جهان وجود دارد.تجاوزات جنسی و به‌طور مشخص تجاوز به عنف از جمله جرایمی هستند که از قدیم‌الایام یعنی زمانی که بشر زندگی جمعی خود را آغاز کرد تا به امروز وجود داشته و هم‌اکنون نیز در کشورها و جوامع مختلف با انگیزه‌های متفاوت ارتکاب می‌یابد.تجاوز جنسی به عنوان یک بزه معمولا به صور مختلف در قالب کودک‌آزاری از نوع آزار جنسی، زنای با محارم، سادیسم جنسی، پورنوگرافی و عورت‌نمایی انجام می‌شود و در دو حالت ماسوخیسم و یا سادیسم یعنی خود‌آزاری و دیگرآزاری خودنمایی می‌کند.افرادی که دست به تجاوز جنسی می‌زنند، صرفا کسانی نیستند که نمی‌توانند رابطه جنسی با جنس مخالف یا حتی با جنس موافق برقرار کنند بلکه حتی در میان افرادی که دارای همسر و فرزند هستند این نوع جرایم دیده می‌شود.مطالعه پرونده‌هایی که به صورت سریالی منجر به مرگ افراد می‌شود در کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی ایران نشان‌دهنده این است که مهاجم بعد از شناسایی قربانی در فرصتی مناسب ضمن تعرض جنسی، آزار و اذیت و حتی ربایش قربانی، او را به قتل می‌رساند؛ لذا در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت تجاوز جنسی محصول یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد بوده و در واقع به نوعی در دوران رشد روانی وی یعنی دوران دهانی، دفعی، سالوس، نهفتگی و بلوغ در او پدید آمده است و در زمان جوانی و میانسالی خودنمایی می‌کند.در مجموع تعرضات جنسی توسط افرادی انجام می‌شود که از لحاظ شخصیتی و روانی متعادل نیستند یا خود، قربانیان خشونت جنسی در دوران کودکی توسط افراد فامیل یا غریبه بوده‌اند یا اینکه مورد ضرب و شتم پدر و مادر قرار گرفته‌اند و از جنس مخالف کینه به دل دارند یا به دلیل آموزه‌ها یا آموزش‌های اعتقادی و باورهایی که به صورت غلط به آنها منتقل شده با دید این که جامعه را از این مفاسد پاک کنند، دست به ارتکاب این جرایم می‌زنند.بر اساس ماده۸۲ قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید:’ حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست.بندد زنای به عنف و اكراه كه موجب قتل زانی اكراه كننده است.حكم تجاوز به عنف در حالی كه مسئولان قضایی كشور و استان وعده رسیدگی سریع و قاطع به پرونده متجاوزان به عنف و مرتكبان جرایم منافی عفت عمومی و امنیت جامعه را داده‌اند.

وکیل زمان زاده
موسسه حقوقی وکیل زمان زاده

سوال:مجازات تجاوز جنسی چیست؟

زنی که در معرض تجاوز اجباری قرار دارد چه کار باید بکند؟ در صورت کشتن فرد متجاوز،حکمش چیست؟

پاسخ:کسی که تجاوز به عنف می‌کند و با زنی به زور و اکراه زنا نماید، محکوم به اعدام می‌شود. و اگر زن، جهت رهایی و خلاصی از چنگ زانی با او درگیر شده و راهی جز کشتن شخص متجاوز نداشته باشد، کشتن زانی جایز بوده و خون او هدر است و دیه ندارد.

تکلیف جنین حاصل از تجاوز چیست ؟

پاسخ:وقتی یک خانم مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد برای شکایت از فرد متجاوز باید به دادگاه کیفري شماره یک مراجعه کند ، چرا که دادگاه صالح برای رسیدگی به این جرم دادگاه کیفری شماره یک است و این جرائم به صورت مستقیم در دادگاه مطرح می شوند .یکی از مشکلات قانونی در مسئله تجاوز به عنف این است که امکان سقط جنینی که حاصل تجاوز است وجود ندارد و قانون این اجازه را به بزه دیده نمی دهد در صورتی که تکلیف آن بچه مشخص نیست و به موجب ماده۸۸۴قانون مدنی از پدر (متجاوز ) ارث نخواهد برد.

 

جواد میرزاییمشاهده نوشته ها

سلام دوستان جواد میرزایی هستم کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار الکترونیک دانشگاه تهران فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایتو همچنین متخصصSEO یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
0 پرسش و پاسخ حقوقی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها