جرم استفاده از فیلتر شکن و VPN

جرم استفاده از فیلتر شکن و VPN

جرم استفاده از فیلتر شکن و VPN


آیا استفاده از فیلترشکن جرم است؟

طبق قانون استفاده از فیلترشکن جرم نیست، ولی تولید و توزیع و فروش نرم افزارهای فیلترشکن بشرطی که صرفا برای ارتکاب جرایم رایانه ای تولید شده باشد جرم است.

نمی‌توان فردی را که از فیلترشکن استفاده می‌کند و وارد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک می‌شود، مجرم دانست، مگر این که در این شبکه‌ها، مرتکب اعمالی نظیر نشر اکاذیب، هتک حرمت وحیثیت، سرقت و … شود که این ها هر کدام جرم جداگانه ای محسوب می گردد.

به طور کلی، دو نوع استفاده از فیلترشکن وجود دارد: یکی مربوط به خرید و فروش فیلترشکن و دیگری مربوط به استفاده شخصی از آن. در این متن، به بررسی این موضوع می‌پردازیم که آیا استفاده تنها از فیلترشکن بدون خرید یا فروش آن، به مرتکب جرمی تبدیل می‌شود یا خیر.

بر اساس قوانین کیفری، جرم و مجازات باید قانونی باشد. به این معنا که تا زمانی که عملی به عنوان جرم تعریف نشده باشد، هیچ مقام انتظامی یا قضایی حق تعقیب شخص برای آن عمل را ندارد. به عبارت دیگر، هیچ عملی به طور مستقیم جرم نیست مگر آنکه قانونگذار آن را به عنوان جرم تعریف کرده و برای آن مجازات تعیین کرده باشد.

درباره استفاده از فیلترشکن، دو نظر مختلف وجود دارد. برخی معتقدند استفاده از فیلترشکن می‌تواند به عنوان ماده‌ای از قانون جرایم رایانه‌ای در نظر گرفته شود. اما دیگران اعتقاد دارند که این ماده به هیچ وجه به استفاده از فیلترشکن و شبکه خصوصی مجازی (VPN) ارتباطی ندارد. متن ماده قانونی به این شکل است: “هر شخصی که به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا ارتباطی که توسط تدابیر امنیتی محافظت شده‌اند دسترسی یابد، ممکن است با حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جریمه نقدی از پنج میلیون (۵,۰۰۰,۰۰۰) ریال تا بیست

آیا فروش vpn جرم است

آیا تهیه فیلترشکن یا vpn و استفاده از آن جرم است؟

شماره نظریه : 7/1401/1308
شماره پرونده : 1401-186/1-1308ک
تاریخ نظریه : 1402/01/20

استعلام :

آیا تهیه‌کنندگان و استفاده‌کنندگان از فیلترشکن‌ها (VPN) قابل تعقیب کیفری هستند؟

 

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

نظر به اینکه در قوانین جزایی، اعم از قانون جرایم رایانه‌ای و یا سایر قوانین حاکم، تهیه فیلترشکن یا vpn و استفاده از آن جرم محسوب نشده است؛ با توجه به اصل سی و ششم قانون اساسی و ماده 2 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، رفتارهای موضوع استعلام فاقد وصف کیفری است و جرم تلقی نمی‌شود. لازم به ذکر است که طبق ماده 729 قانون مجازات اسلامی الحاقی 1388 دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به ‌وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده باشد جرم محسوب شده است و موضوع استعلام، از شمول این ماده خارج است و بند «الف» ماده 753 قانون پیش‌گفته نیز ناظر به «تولید یا انتشار یا توزیع یا در دسترس قرار دادن یا معامله داده‌ها یا نرم‌افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرم رایانه‌ای به کار می‌رود»، می‌باشد؛ لذا موضوعات مطروحه در استعلام مشمول این بند نیز نیستند .

 

پاسخ استفتاء از رهبر انقلاب در خصوص استفاده از فیلترشکن:

به‌طور کلی، استفاده از فیلترشکن تابع قوانین و مقررات نظام جمهورى اسلامى مى‌باشد و تخلف از مقررات جایز نیست.

سوال از اداره کل حقوقی قوه قضائیه:احتراماً نظر به اینکه در قانون جرایم رایانه ‏ای و مصوبات کمیته تعیین مصادیق، توزیع و معامله فیلترشکن جرم تلقی شده است، لطفاً در خصوص این که صرف استفاده از فیلترشکن و «وی.پی.ان» و یا دانلود رایگان این دو (به گونه‌‏ای که معامله تلقی نشود) جرم محسوب می‏ شود یا خیر اعلام نظر فرمایید.

نظریه مشورتی شماره ۷/۳۶۷ مورخ ۱۳۹۱/۲/۲۵ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

نظر به این که در قانون جرایم رایانه‏ای مصوب ۸۸ برای صرف استفاده از فیلترشکن یا دانلود رایگان آن مجازاتی پیش ‏بینی نگردیده، لذا با توجه به اصل ۳۶ قانون اساسی و مقررات ماده ۲ قانون مجازات اسلامی، ‌اعمال موضوع استعلام قانوناً جرم تلقی نمی‏ شوند.

خشی از بیانات اختصاصی رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص فضای مجازی
در دیدار جمعی از اعضای قرارگاه فرهنگی رسانه ای قرب
۹۵/۸/۱۹

البته یک سوال از ما شد، اینکه آیا این جبهه مردمی انقلاب و این جبهه ای که بنیاد خاتم الاوصیا راه انداخته در شبکه های مجازی کنونی که برای دشمن است وارد بشوند یا نشوند به نظر بنده ورود هوشمندانه خیلی خوب است منتها حواسمان باشد، یعنی آدمهایی بروند، هیئت هایی وارد بشوند و کارهای دسته جمعی و اینها بکنند که حکایت “شد غلامی که آب جو آرد/آب جو آمد و غلام ببرد” نشود. یعنی جوری باشد که واقعاً بتوانند اثر گذار باشند نه اثرپذیر. راهش هم این است که باید تهاجمی وارد بشوند، دفاعی وارد بشوند و میدان را از دست دشمن خارج کنند.

صرف استفاده از فیلترشکن و (وی پی ان) و یا دانلود رایگان این دو به گونه ای که معامله تلقی نشود جرم محسوب می شود؟

 احتراما نظر به اینکه در قانون جرایم رایانه ای و مصوبات کمیته تعیین مصادیق توزیع و معامله فیلترشکن جرم تلقی شده است لطفاً درخصوص این که صرف استفاده از فیلترشکن و (وی پی ان) و یا دانلود رایگان این دو به گونهای که معامله تلقی نشود جرم محسوب میشود یا خیر اعلام نظر فرمایید.

نظریه شماره: 7/367-91/2/25

نظر به این که در قانون جرایم رایانهای مصوب 88 برای صرف استفاده از فیلترشکن یا دانلود رایگان آن مجازاتی پیش بینی نگردیده لذا با توجه به اصل 36 قانون . اساسی و مقررات ماده 2 قانون مجازات اسلامی اعمال موضوع استعلام قانوناً جرم تلقی نمی شوند.

وکیل زمان زاده
موسسه حقوقی وکیل زمان زاده

جواد میرزاییمشاهده نوشته ها

سلام دوستان جواد میرزایی هستم کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار الکترونیک دانشگاه تهران فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایتو همچنین متخصصSEO یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
0 پرسش و پاسخ حقوقی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها