جرم کلاهبرداری | مجازات کلاهبرداری در قوانین و مقررات جدید سال 1403

جرم کلاهبرداری | مجازات کلاهبرداری در قوانین و مقررات جدید سال 1403

مجازات کلاهبرداری در قوانین و مقررات جدید سال 1403


کلاهبرداری یکی از جرایم علیه اموال بوده و به اقدامات و مانورهای متقلبانه ای اطلاق می شود
که متهمین برای بردن مال دیگری از آن استفاده می نمایند.
در این نوع جرم، فرد فریب خورده به اختیار مالش را در اختیار شخص فریب دهنده می گذارد.

تعریف جرم کلاهبرداری

در قانون ما از جرم کلاهبرداری تعریفی ارائه نشده و صرفا به برخی از مصادیق این جرم اشاره شده ات با استفاده از مصادیق مذکور می توانم در تعریف آن بگوییم که کلاهبرداری عبارت است از بردن مال دیگری از طریق توسل توام با سوء نیت به وسایل یا عملیات متقلبانه.

ماده و مستند قانونی جرم کلاهبرداری در قانون مجازات اسلامی چیست؟

مستند قانونی این جرم ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری است.

قانون مذکور اشعار می دارد:

ماده ۱- هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکتها یا تجارتخانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیش‌آمدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصاحساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود.

همانگونه که ملاحظه می شود قانونگذار در صدد تعریف این جرم بوده لیکن مصادیق آن را بیان نموده است.

مجازات مشارکت در جرم کلاهبرداری

برای بسیاری سوال است که

مجازات شریک جرم کلاهبرداری چیست؟
مطابق ماده ۱۲۵ قانون مجازات اسلامی مجازات شریک جرم همان مجازات مباشر و فاعل جرم است این قانون بیان می دارد:

“هر کس با شخص یا اشخاص دیگر در عملیات اجرائی جرمی مشارکت کند و جرم، مستند به رفتار همه آنها باشد خواه رفتار هر یک به تنهایی برای وقوع جرم کافی باشد خواه نباشد و خواه اثر کار آنان مساوی باشد خواه متفاوت، شریک در جرم محسوب و مجازات او مجازات فاعل مستقل آن جرم است. در مورد جرائم غیرعمدی نیز چنانچه جرم، مستند به تقصیر دو یا چند نفر باشد مقصران، شریک در جرم محسوب می شوند و مجازات هر یک از آنان، مجازات فاعل مستقل آن جرم است.”

کلاهبردر چه کسی است؟

کلاهبردار فردی است که با توسل به عملیات و مانورهای فریبکارانه مردم را فریب داده و دارایی آن ها را با توسل به چنین اقدامات متقلبانه خارج می نماید.

جرم کلاهبرداری چه حکمی دارد؟

همانگونه که در در ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری به صراحت آمده است.
مجازات ارتکاب این نوع جرم حبس تا ۱ تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که کلاهبردار اخذ کرده است رد اصل مال به مالباخته می باشد.

آیا رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز است؟

وکیل کلاهبرداری در مشهد معتقد است در مواردی که اصل مال تلف شده و یا دسترسی به آن وجود ندارد محکوم علیه باید مثل و یا وجه آن را باید به شاکی رد نماید.
متاسفانه عليرغم تورم لجام گسیخته اکثر قضات کیفری به بازگرداندن مال به نرخ روز در کلاهبرداری رای نمی دهند و فرد زیان‌دیده باید از طریق طرح دعوی حقوقی مناسب حقوق خود را مطالبه نماید.

آیا فروش مال غیر کلاهبرداری است؟

فروش مال غیر یکی از مصادیق جرم کلاهبرداری و یا به اصطلاح در حکم کلاهبرداری است. شرایط وقوع این جرم در قانون فروش مال غیر ذکر گردیده است.

فروش مال غیر چه حکمی دارد؟

مجازات فروش مال غیر همان مجازات کلاهبرداری می باشد.

بهترین وکیل کلاهبرداری در مشهد چه ویژگی هایی دارد؟

کلاهبرداری زیر مجموعه موضوعات کیفری است.
برخی از وکلای کیفری به صورت تخصصی صرفا پرونده های کلاهبرداری، فروش مال غیر و در حکم کلاهبرداری را عهده دار شده و در این رابطه دارای تجربه و دانش بالایی می باشند.
انطباق مصادیق با قوانین موضوعه و آخرین آرای وحدت رويه و نظریات مشورتی و دفاع مناسب از موکلین با استفاده از ترفندهای وکالتی از ویژگی های وکیل متخصص در این زمینه می باشد.

آیا کلاهبرداری جرم قابل گذشت است؟

مطابق قانون کاهش مجازات ها مصوب سال ۱۳۹۹ موارد کلاهبرداری زیر مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان قابل گذشت بوده که با رضایت و اعلام گذشت شاکی پرونده متوقف می‌گردید اما به نظر می رسد در مصوبه اردیبهشت سال ۱۴۰۳ این تخفیف قانونی از قانون مذکورحذف گردید.
در مقالات بعدی در خصوص جرم کلاهبرداری اینترنتی یا رایانه ای و میزان مجازات آن خواهیم گفت.

 

نحوه مشاوره با وکلای کیفری گروه وکیل زمان زاده

وکلای گروه حقوقی وکیل زمان زاده با استفاده از راهکارهای مناسب قانونی به شما کمک می نماید تا در پروسه پرونده های مربوط به کلاهبرداری و تبعات قانونی آن تنها نباشید و بالطبع در سریع ترین زمان و بهترین مسیر یاری گر مراجعین خواهند بود.

جهت رزرو وقت مشاوره با تلفن دفتر و یا همراه مدیر دفتر تماس گرفته تا در اولین فرصت هماهنگی لازم به عمل آید.

وکیل زمان زاده
موسسه حقوقی وکیل زمان زاده

جواد میرزاییمشاهده نوشته ها

سلام دوستان جواد میرزایی هستم کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار الکترونیک دانشگاه تهران فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
0 پرسش و پاسخ حقوقی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها