نحوه انتخاب وکیل در پرونده های حقوقی

نحوه انتخاب وکیل در پرونده های حقوقی

معیارها و نحوه گزینش و انتخاب وکیل در پرونده های حقوقی

انتخاب وکیل مناسب برای پرونده های حقوقی، یکی از مهم ترین تصمیماتی است که شما باید بگیرید.

وکیل شما می تواند نقش بسزایی در نتیجه پرونده شما داشته باشد. بنابراین، شما باید با دقت و احتیاط عوامل و معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید. در این مقاله، ما قصد داریم به شما چند نکته و راهنمایی عملی را برای چگونگی انتخاب و تعیین وکیل مناسب ارائه دهیم.

شماره تلفن وکیل زمان زاده

این مقاله به بحث حق انتخاب وکیل در امور حقوقی و الزام به انتخاب وکیل در امور حقوقی می پردازد. الزامات قانونی و ملاحظات مربوط به انتخاب وکیل در پرونده های مدنی و کیفری را بررسی می کند.

📚 حق انتخاب وکیل در امور مدنی و کیفری در قانون اساسی تضمین شده است. بر اساس اصل 35 قانون اساسی، طرفین در کلیه دادگاهها حق انتخاب وکیل خود را دارند. اگر آنها قادر به انتخاب وکیل نیستند، باید برای آنها ترتیبی داده شود.
📚 در دعاوی مدنی اشخاص حق انتخاب و معرفی حداکثر دو وکیل طبق ماده 31 قانون آیین دادرسی مدنی را دارند.
📚 افرادی که فاقد امکانات لازم برای پرداخت وکالت هستند، می توانند از کانون وکلا که موظف به ارائه وکیل حمایتی در شرایط خاص است، درخواست کمک کنند.
📚 کانون وکلای دادگستری موظف است در مواردی که به علت موجه مشروع باشد به فرد نیازمند وکیل حمایتی معرفی کند.
📚 قبلاً افراد موظف بودند در دعاوی و شکایات، وکیل بدهند. با این حال، یک حکم دیوان عالی، الزام طرفین به انتخاب وکیل برای دعاوی مدنی را لغو کرد.
📚 در حال حاضر طرفین دعاوی مدنی موظف به انتخاب وکیل برای امور حقوقی خود نیستند.

 

تخصص و تجربه وکیل

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب وکیل، تخصص و تجربه وکیل در زمینه حقوقی که شما به آن نیازمندید می باشد. شما باید از اینکه وکیل شما چه مدت در زمینه حقوقی خود فعالیت کرده است، چه نوع پرونده های حقوقی را انجام داده است، به چه نسبت موفقیت به شکست در پرونده های خود داشته است، و چه سطح دانش و مهارت حقوقی دارد، اطمینان حاصل کنید.

شما می توانید با مراجعه به سایت های حرفه ای وکلا، سابقه کار و رزومه وکلا را بررسی کنید. همچنین، شما می توانید با سؤال از خود وکلا یا مشتریان سابق آنها، اطلاعات بیشتری درباره تخصص و تجربه آن ها کسب کنید.

هزینه خدمات وکالت

عامل دیگری که باید در نظر داشته باشید. هزینه خدمات وکالت است. شما باید با توجه به بودجه خود، هزینه های مختلف وکلا را مقایسه کنید. شما باید از اینکه چگونه و چقدر وکلا به شما صورتحساب می دهند، سوال نمایید.

بعضی از وکلا به صورت ساعتی، بعضی به صورت پروژه ای، و بعضی به صورت قرارداد مشارکت (contingency fee) و یا حضور در جلسه ای در دادگاه فعالیت می کنند. شما باید با دقت قرارداد خود را با وکلا مطالعه کنید و از هزینه های جانبی (out-of-pocket expenses) مانند هزینه های دادگستری یا دادرسی، هزینه سفر وکیل به شهری غیر از محل اقامت و … آگاه باشید.

رابطه و اعتماد بین وکیل و موکل

عامل دیگری که باید در نظر داشته باشید. رابطه و اعتماد بین شما و وکیل شما است. شما باید با وکیلی کار کنید که شما را به خوبی می شناسد، به نیازها و انتظارات شما توجه می کند، با شما به صورت شفاف و صادقانه ارتباط برقرار می کند، و به شما گزارش منظم از پیشرفت پرونده شما می دهد. شما باید احساس راحتی و اطمینان در صحبت با وکیل خود داشته باشید و بتوانید به توانایی و صلاحیت حقوقی او اعتماد کنید.

نظرات دیگر کاربران یا مشتریان وکیل

عامل دیگری که می تواند به شما در انتخاب وکیل مناسب کمک کند، نظرات دیگر کاربران یا مراجعین به وکلا است. شما می توانید با جستجو در اینترنت، سایت های ارزیابی وکلا، گروه های اجتماعی، چت روم ها، و بلاگ های حقوقی، نظرات مثبت یا منفی دیگران درباره وکلا را پیدا کنید. شما می توانید با توجه به نظرات دیگران، مزایا و معایب هر وکیل را بشناسید. البته، شما باید به این نکته توجه داشته باشید که نظرات دیگران نمی توانند جایگزین تحقیقات شخصی شما باشند. شما باید خودتان با چند وکیل مصاحبه کنید و با توجه به حس خود، تصمیم گیرید.

خلاصه

در این مقاله، گروه وکیل زمان زاده سعی نموده به شما چند نکته و راهنمایی عملی در جهت شناسایی و انتخاب وکیل مناسب برای پرونده های و امور حقوقی ارائه نماید. این نکات عبارتند از:

  • – تخصص و تجربه وکلا در زمینه حقوقی و رشته تخصصی مدنظر خود
  • – هزینه خدمات وکالت
  • – رابطه و اعتماد بین وکلا و موکلین
  • – نظرات دیگر کاربران یا مشتریان وکلا
وکیل زمان زاده
موسسه حقوقی وکیل زمان زاده

 

جواد میرزاییمشاهده نوشته ها

سلام دوستان جواد میرزایی هستم کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار الکترونیک دانشگاه تهران فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایتو همچنین متخصصSEO یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
0 پرسش و پاسخ حقوقی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها