وکالت معاضدتی

وکالت معاضدتی

وکالت معاضدتی


چگونه وکالت معاضدتی بگیرم؟

یک خلاصه کوتاه در مورد وکیل معاضدتی و کاربرد آن 

وکیل معاضدتی یک وکیل است که توسط دادگاه به منظور نمایندگی در دادگاه و پیگیری امور حقوقی برای یک شخص معین منصوب می‌شود. به عبارت دیگر، وکیل معاضدتی معمولاً برای دفاع از حقوق یک شخصی که قادر به استفاده از خدمات یک وکیل نیست، به عنوان یک نماینده حقوقی منصوب می‌شود. این نوع وکیل به طور معمول توسط دادگاه به عنوان یک وکیل رایگان منصوب می‌شود.
وکیل معاضدتی، وکیلی است که به مشتریان خود در مقابل شکایات و ادعاهای افراد دیگر کمک می کند. به عنوان مثال، وکیل معاضدتی می تواند به یک شخص که از دیگری به دلیل اقدامی در حق او شکایت شده است، کمک کند تا به بهترین شکل ممکن از دادگاه عبور کند.

وکیل معاضدتی معمولاً در زمینه هایی مانند قانون کیفری و قوانین مرتبط با آسیب های شخصی، اموال و حقوق مالکیت فکری فعالیت می کند. این وکیل ها ممکن است به صورت دائمی برای یک شخص یا شرکت کار کنند و یا در صورت نیاز به مشتریانی که در موضوع خاصی از شکایات مواجه هستند، کمک کنند.

وکیل معاضدتی در مواردی که مشتری در معرض خطر پرداخت جریمه، حبس یا سایر عواقبی است که ممکن است به او وارد شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است. این وکیل ها مسئولیت دارند به مشتریان خود در تعقیب حقوق آنها و دفاع از حقوق آنها در دادگاه کمک کنند و به بهترین شکل ممکن از مشتریان خود حمایت کنند.

 

وکیل معاضدتی

معاضدت در لغت به معنای کمک و یاری دادن به یکدیگر است. یکی از اقسام دفاعی که قانون تعیین می کند و مخصوص امور حقوقی و محاکمات است. او یک دستیار وکیل است. در ماده 24 قانون کانون وکلا مقرر شده است که وکیل کمکی وکیلی است که برای کسانی که توانایی و قدرت پرداخت حق الوکاله را ندارند تعیین می شود و افراد می توانند از کانون وکلا برای وکیل کمکی اقدام کنند. پس از بررسی شرایط متقاضی و انجام تحقیقات، در صورت احراز شرایط لازم، مرکز با ارائه وکیل به شما کمک خواهد کرد. وکیل دادگستری حق رد دعوی را ندارد و در صورت محکومیت موکل و دستور به وصول، حق الوکاله او نیز از محل درآمد پرداخت می شود. در غیر این صورت طبق قانون، کانون وکلا حق الوکاله را پرداخت خواهد کرد. (طبق ماده 23 قانون بازپرس)

وکیل معاضدتی یکی از راه هایی است که در قانون برای افرادی که درآمد پایینی دارند و توان وکالت گرفتن و پرداخت حق الوکاله خود را ندارند، می توانند با استخدام وکیل از حق برخورداری از وکیل برخوردار شوند و از این طریق می توانند دفاع کنند. حقوق آنها در دادگاه زمانی که شخصی با مشکل حقوقی مواجه است اما به دلایلی توانایی پرداخت هزینه وکالت را ندارد، ممکن است از وکیل کانون وکلا کمک بگیرد.
پس از بررسی شرایط متقاضی، در صورتی که مشخص شود شخص قادر به پرداخت حق الوکاله نیست، کانون وکلا نسبت به تعیین و معرفی وکیل دادگستری اقدام می کند.
پس می توان نتیجه گرفت که وکیل معاضدتی به افرادی داده می شود که توانایی پرداخت حق الوکاله را ندارند. وکیل معاضدتی در هیچ موردی نمی تواند هزینه ای از موکل دریافت کند، مگر در مورد حق الوکاله که باید از موکل دریافت شود.

وکالت معاضدتی چیست؟

وکالت معاضدتی یعنی ارجاع وکیل از طرف کانون وکلا در امور حقوقی طبق قانون و مقررات مربوط به وکلا. شرط اساسی و اصلی وکیل این است که وکیل دارای پروانه وکالت معتبر باشد.
معتبر به این معنی است که وکیل در تعلیق نیست. البته قانونگذار در این خصوص شرایط خاصی را پیش بینی نکرده است و سازمان معاضدت می تواند در سال حداقل سه مورد معاضدت را به وکلا ارجاع دهد. لازم به ذکر است که ارجاع وکلا به کارآموز وکلا طبق ماده 46 آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلا ممنوع است.

 

تماس با وکیل زمان زاده

علت پیش بینی وکیل معاضدتی

از جمله حقوق اولیه هر فرد، حق داشتن وکیل است. همان طور که در اصل 35 قانون اساسی آمده است: «در کلیه دادگاه ها، اصحاب دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و در صورتی که توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید امکان تعیین وکیل برای آنها فراهم شود. «قسمت آخر اصل مذکور به استفاده از این حق توسط کسانی که اهلیت تعیین وکیل را ندارند، می‌پردازد و تصریح می‌کند که باید امکان تعیین وکیل برای آنها فراهم شود.

ملاحظه می شود که قانون اساسی نیز مانند میثاق ملی ما پذیرفته است که یکی از معیارهای اساسی دادرسی عادلانه، برخورداری طرفین دعوا از علم و تجربه وکیل است. عدالت قضایی ایجاب می کند که اقشار کم درآمد و محروم با داشتن وکیل دچار آسیب نشوند. این دسته از افراد می توانند طبق ماده 24 قانون وکلا مصوب 1315 از کانون وکلا درخواست کمک کنند.

وکالت معاضدتی
وکالت معاضدتی

شرایط درخواست وکیل معاضدتی

در ماده ۲۴ قانون وکالت مقرر شده است که:« کسانی که قدرت تادیه حق الوکاله ندارند می توانند از کانون تقاضای معاضدت نمایند، مشروط به اینکه دعوا با اساس و راجع به شخص تقاضا کننده باشد. طرز تقاضا و سایر شرایط لازمه برای معاضدت قضایی را وزارت عدلیه به موجب نظامنامه معین خواهد نمود».

  •  اینكه فرد بضاعت مالی برای گرفتن وكیل ندارد
  • لازم است که تقاضا کننده شخصا ذی نفع و ذی سمت در دعوا باشد.
  •  دعوای در امور حقوقی باشد
  •  هم خواهان و هم خوانده می توانند درخواست وکیل معاضدتی را بنمایند

 

نحوه گرفتن وکیل معاضدتی

1- اداره معاضدت کانون وکلا که در سال 1316 راه اندازی شد یکی از شعب کانون وکلا است که با هدف کمک به نیازمندان و نیازمندان در دادرسی تشکیل شد.

2- لذا اقشار کم درآمدی که از توان اقتصادی کافی برای استخدام وکیل برخوردار نیستند و در مراحل قانونی مساعدت و راهنمایی دارند می توانند با مراجعه به این دفتر از حق برخورداری از وکیل رایگان بهره مند شوند. اما این دفتر با قدمتی حدود 75 سال متأسفانه به دلیل اطلاعات نادرست و ناآگاهی اکثر افراد جامعه تا این اواخر نقش چندانی نداشته است و به همین دلیل بسیاری از مراجعین دستگاه قضایی حضور دارند. از خدمات وکیل رایگان محروم شده اند. .

3- وکیل کمکی یا وکیل آزاد چیست و چه تفاوتی با وکیل مستقل دارد؟ در حوزه نمایندگی، پرونده ها به دو دسته تقسیم می شوند. کیفری و حقوقی از سوی دیگر در قانون اساسی کشور ما داشتن وکیل حق شناخته شده همه مردم است و همه مردم حق داشتن وکیل در تمامی محاکم و مراجع قضایی را دارند. اما از آنجایی که خدمات وکالت رایگان نیست و طلبکاران به ازای کاری که انجام می دهند، هزینه های وکالت دریافت می کنند، ممکن است همه نتوانند هزینه های وکالت را بپردازند و در نتیجه وکیل استخدام کنند. حال سوال اینجاست که تکلیف این افراد چیست؟ آیا به دلیل ناتوانی مالی باید از حق داشتن وکیل محروم شوند؟

اینجا بود که قانون به کمک آمد و به مردم حق وکیل رایگان داد. لازم به ذکر است که ما دو نوع وکیل معاضدتی داریم:

4- وکیلی که در زمینه دعاوی کیفری فعالیت می کند، یعنی برای یک سری جرایم مهم و سنگین مانند قتل و آدم ربایی و غیره، طبق قانون، این گونه دادگاه ها باید با حضور وکیل تشکیل شود. او یک فتح را برای او تعیین می کند. طبق قانون، برای جرائمی که مجازات سنگینی دارند مانند قصاص یا حبس بیش از 20 سال، دادگاه نمی تواند بدون حضور وکیل تشریف بیاورد، بنابراین در چنین مواردی در صورتی که شخص توانایی لازم را نداشته باشد. یک وکیل استخدام کنید، دادگاه یک وکیل جایگزین برای شما تعیین می کند. در پرونده های کیفری که مجازات خفیف دارند، وکیل رایگان ارائه نمی شود.

5- در موارد حقوقی مانند کلاهبرداری، طلاق و … اگر فردی تمکن مالی لازم برای گرفتن وکیل و پرداخت حق الوکاله را نداشته باشد می تواند با مراجعه به دفتر معادت وکیل رایگان بگیرد.

 

حق‌الوكاله وكيل معاضدتی

یکی از وظایف وکیل که در قانون وکلا پیش بینی شده است، تنظیم وکالت با موکل یعنی متقاضی معاضدت است. در ماده 23 این قانون مقرر شده است که در صورت محکومیت موکل، حق الوکاله از محل درآمد پرداخت می شود. بنابراین پرداخت حق الوکاله مشروط به دو شرط است:
شرط اول محکومیت موکل و شرط دوم وصول محکومیت است. بنابراین در صورت عدم محکومیت موکل در دعوای مطروحه و یا عدم استرداد محکومیت به هر دلیلی، وکیل از حق الوکاله محروم می شود. حق الوکاله حق الوکاله ای است که توسط طرفین قرارداد قانونی حق الوکاله توافق شده است.
ضمناً در صورت عدم وصول حق الوکاله یا عدم محکومیت موکل و یا متهم بودن موکل در محاکمه، محلی برای تهیه آن وجود دارد.
در ماده 10 قانون تشکیل صندوق حمایت از وکلا و کارکنان دادگستری مصوب 1355 مقرر شده است که هر ساله مبلغی بابت حق الزحمه و کمک وکلا در بودجه کشور پیش بینی و به کانون های وکلا پرداخت می شود. در پایان می توان گفت از آنجایی که وکیل بر اساس تکلیف قانونی مساعدت وی را می پذیرد، در هنگام تنظیم وکالت نامه بابت حق الوکاله چیزی از موکل دریافت نمی کند. همانطور که گفته شد، وکیل تحت شرایط خاصی مستحق حق الوکاله است، بنابراین الزام وکیل به ضمیمه و ابطال مهر مالی وکالتنامه مناسب نیست. ضمناً در ماده 103 قانون مالیات های مستقیم که وکیل را ملزم به پرداخت مالیات از طریق ابطال تمبر نمی کند استثناء وجود دارد.
صدور حکم ورشکستگی به بدهکار حق استفاده از وکالت را می دهد. یکی از مواردی که کانون وکلا را ملزم به ارائه وکیل برای معاضدت قضایی می کند، صدور حکم توقیف هزینه است. که به وکیل اجازه می دهد تا به طور موقت از پرداخت حق الوکاله معاف شود.

تماس با وکیل زمان زاده

تفاوت وکیل معاضدتی و تسخیری

وکالت تسخیری فقط مربوط به امور کیفری است در حالی کهوکالت معاضدتی در امور حقوقی به کار می رود.

1) وکالت تسخیری فقط به متهم اختصاص دارد یعنی شاکی پرونده حق داشتن وکیل را ندارد. در مورد وکالت معاضدتی، اغلب این شاکی است که انتصاب وکیل دادگستری را درخواست می کند. ضمناً متهم می تواند تقاضای تعیین وکیل نماید.

2) مرجعی که به تعیین وکیل تسخیری داده است همان دادگاه رسیدگی کننده است. یعنی همان دادگاهی که متهم در آن محاکمه می شود، بنا به درخواست متهم، قاضی قیم تعیین می کند.

انتخاب وکیل تسخیری کاملا بر عهده دادگاه است و می تواند تصمیم بگیرد که چه کسی وکیل شود. در واقع انتخاب وکیل تسخیری به اختیارات قاضی است.

در حالی که در وکیل معاضدتی چنین چیزی وجود ندارد و مرجعی که وکیل معاضدتی را انتخاب می کند، دادگاه رسیدگی کننده به پرونده نیست، بلکه کانون وکلا است. به این ترتیب فردی که دارای یک درخواست وکیل باید به کانون وکلا ارسال شود و درخواست خود را ارسال کنید. در واقع دادگاه رسیدگی کننده حق دخالت در روند درخواست و انتخاب وکیل را ندارد.

بهترین وکیل معاضدتی مشهد

بهترین وکیل معاضدتی بستگی به نوع معاضدتی و نیازهای شما دارد. اما در انتخاب وکیل معاضدتی، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
1. تجربه: وکیلی که تجربه کافی در زمینه معاضدت دارد و قبلاً در پرونده‌های مشابهی کار کرده باشد، می‌تواند بهترین انتخاب باشد.
2. تخصص: وکیلی که در زمینه معاضدت تخصص دارد و به روز با قوانین و مقررات مربوطه است، می‌تواند به شما کمک کند.
3. شهرت وکیل: می‌توانید نظرات و تجربیات دیگران را در مورد وکیل مورد نظر بررسی کنید و از شهرت وکیل در این زمینه مطمئن شوید.
4. همکاری و مشورت: وکیلی که به شما احساس راحتی و اعتماد می‌کنید و بتوانید به راحتی با او همکاری کنید و در مورد مسائل خود مشورت کنید، بهترین انتخاب است.
5. هزینه: قبل از انتخاب وکیل، هزینه‌های مربوط به خدمات وکالت را مطالعه کنید و مطمئن شوید که قیمتی مناسب برای شما است.
بهرحال، در انتخاب وکیل معاضدتی باید به نیازها و موارد خاص شما توجه کنید و با تحقیق و مشورت با افراد مورد اعتماد خود، بهترین وکیل را برای خود پیدا کنید.
وکیل زمان زاده
موسسه حقوقی وکیل زمان زاده

جواد میرزاییمشاهده نوشته ها

سلام دوستان جواد میرزایی هستم کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار الکترونیک دانشگاه تهران فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
0 پرسش و پاسخ حقوقی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها